„Ha csak egy apró lépést tenne mindenki, az is sokat számítana” – Szász Abigéllel beszélgettünk

By Fashion Revolution

3 years ago

Az alábbi interjúnk Szász Abigéllel, az Abigls márka létrehozójával készült. Kreatív, színes termékei nemcsak szépek és hasznosak, de fenntarthatóak is, ugyanis legtöbbjük természetes vagy újrahasznosított anyagból készül. Ismerjétek meg Abigélt és munkáit közelebbről!

Kérlek, mutatkozz be a Fashion Revolution Hungary blog olvasóinak!

Abigél vagyok, 22 éves, Győr mellett élek. Főként horgolással foglalkozom. 2 éve iratkoztam be női szabó iskolába, amivel májusban végzek. Emellett részmunkaidőben dolgozom a családi fonalboltunkban, ahol szakköröket is tartok. Idén kezdtem el hajgumikat varrni újrahasznosított anyagokból, aminek júliusban indítottam egy saját Instagram oldalt.

Mióta foglalkozol kötéssel, makramézással, horgolással? 

Még a gimnáziumban kezdtem el horgolni, 4 éve körülbelül. A kötéssel 1-2 évvel később ismerkedtem meg. Néha kötök ezt-azt, de inkább a horgolás a jellemző. Makramékat idén tavasszal kezdtem el gyártani a karantén ideje alatt.

Magadtól tanultad, vagy valaki által?

Kötni, horgolni anyukámtól tanultam meg. A makramé alapjai megvoltak már különböző gyerektáborokból, így hamar ráéreztem, és a YouTube is segítségemre volt.

Mi volt az első termék, amit értékesítettél?

Egy ékszer vagy egy top. Nem emlékszem pontosan, mi volt az első, de ezekkel a termékekkel indítottam. Horgolt fülbevalók, chokerek és topok…

Melyik korosztályból van a legtöbb követőd, vásárlód?

Az Insta-elemzések szerint jelenleg 25-34 közötti korcsoportból követnek a legtöbben. A topokat javarészt tizen-huszonévesek viszik.

Mit tartanak a legfontosabbnak a vásárlóid a termékeiddel kapcsolatban? 

Szerintem mindenkinek más a fontos. Valaki azt szeretné, hogy természetes anyagból legyen, valaki azt, hogy vegán legyen, valaki a színeket nézi elsőként. Biztosan az ár is fontos sokaknak.

Szerinted miért fontos felhívni a figyelmet a környezetvédelemre? Te mit teszel ennek érdekében?

Akik aktívan foglalkoznak környezetvédelemmel, azoknak úgy tűnhet, a csapból is ez folyik. Viszont vannak olyan családok, olyan emberek, akik nem is tudják pontosan, mi zajlik a világban, és hogyan lehetne óvni a környezetünket. Akikhez még egyáltalán nem jutottak el ezek a dolgok. Szerencsére napról napra kevesebb ilyen ember van, de még mindig sokan élnek így. Nekik is el kell magyaráznunk, meg kell mutatnunk, hogy mi a probléma és milyen alternatívák vannak. Sokszor beszélgetek ilyen témákról a vásárlóinkkal az üzletben, elmondom nekik, miért nem árulunk zacskót, miért abba csomagolunk csak vissza, amiben hozzánk érkezik az áru. Én a megrendeléseknél is ezeket a már meglévő anyagokat használom, ezt meg is szoktam időnként osztani az Instagramon. Illetve vannak kimondottan zero waste termékeim, ahogyan azt korábban említetted. Ezeket akkor készítem, amikor felgyűlik egy kupac maradék fonal, és mindenképpen szeretnék kezdeni azokkal is valamit. A hajgumikat pedig kizárólag maradék anyagokból, szabászati hulladékokból és használt ruhadarabokból varrom.

Mennyire kell/lehet felvenni versenyt a fast fashion boltokkal szemben? 

Felvenni a versenyt nem lehet velük. Egyrészt azért, mert ma még az emberek Magyarországon abban a hitben élnek, hogy a bolti a drága, a kézműves pedig olcsó. Régen azért kötöttek maguknak pulcsit, mert a fonalhoz olcsón hozzájutottak, a boltban pedig nem volt pénzük megvenni a drága külföldi ruhákat. És ezt a beidegződést sajnos még nem nőttük ki teljesen. Másrészt a fast fashion márkák nevét mindenki ismeri. Van róluk egy kép a fejükben, ami modern, divatos, amit mindenhol látnak. Ők is olyat akarnak, beléjük van szuggerálva a reklámok által. Kevés ember mer nyitni az egyedi felé. De nem is hiszem, hogy a kézművesek ki tudnának szolgálni ekkora piacot. Legalábbis addig nem, amíg az emberek folyamatosan csak vásárolni és vásárolni akarják az újabb ruhákat, és kéthavonta kijön egy új trend.

Szerinted hogy lehetne környezettudatosabbá tenni a fiatalokat? Mit üzensz nekik? 

Hogy figyeljenek. Hallgassanak. Gondolkodjanak és merjenek felelősséget vállalni. Ne zárjanak ki minden információt, ami nem tetszik nekik, vagy megijeszti őket. Ne tegyenek úgy, mintha az a valami nem létezne, mert attól nem lesz jobb. Ha csak egy apró lépést tenne mindenki, az is sokat számítana. Nem kell egyből mindent tökéletesen csinálni.

Interjú, szerkesztés: Poszlóczki Flóra; képek: Szász Abigél

Szász Abigél webshopja, elérhetőségei:

https://www.meska.hu/Shop/index/25894

https://www.instagram.com/abigls/?hl=hu

https://www.instagram.com/abigls_upcycled_scrunchies/?hl=hu