FASHION REVOLUTION
Slovakia

Good Clothes, Fair Pay

Good Clothes, Fair Pay je kampaň za legislatívu o minimálnej dôstojnej mzde (living wage) v odevnom, textilnom a obuvníckom sektore. Potrebujeme 1 milión podpisov od občanov EÚ na to, aby sa presadila legislatíva zaväzujúca firmy a spoločnosti k dodržiavaniu podmienok o dôstojnej mzde (living wage) v ich  výrobe.

O iniciatíve / PREČO TERAZ?

Lepšie zákony a reguácie v Európe zabezpečia, že spoločnosti na celom svete urobia svoju prácu a zabezpečia minimálnu dôstojnú mzdu (living wage) pre pracovníkov vo výrobách.

Potreba požiadavky na podporu spravodlivej výroby na EU úrovni nebola nikdy nutnejšia. Európska Komisia sa zaviazala zaviesť legislatívu v oblasti ľudských práv a enviromentálnej starostlivosti, ktorá donúti spoločnosti konať v rámci ich výroby. EIO tiež stavia na iných polititických nástrojoch, takých, ako navrhovaná smernica EU o minimálnej mzde, usmernenie OECD o náležitej,  ILO MNE deklarácia o stratégii pre trvalo udržateľné textílie.

Táto kampaň je doteraz najväčšou kampaňou za dôstojnú mzdu (living wage) v odevnom priemysle. Ak z nej vyplývajúca legislatíva uspeje, bude to prelomový krok v budovaní spravodlivejšieho módneho priemyslu, kde budú značky zodpovedné za ľudí, ktorí vyrábajú ich oblečenie. Veríme, že proaktívna politika ako táto je zásadná pre ochranu miliónov pracovníkov v módnom výrobnom reťazci a že EU bude môcť byť príkladom pozitívnej zmeny.

Chcem vedieť viac

Čo je to FASHION REVOLUTION?

V stredu 24. apríla 2013 sa zrútila budova Rana Plaza v Bangladéši, v dôsledku čoho zahynulo 1130 ľudí a viac než 2500 bolo zranených. Továreň na oblečenie s dvomi nelegálnymi poschodiami deň predtým evakuovali z dôvodu narušenia statiky. V deň tragédie boli robotníci pod hrozbou straty mesačnej výplaty nútení vrátiť sa do práce. Tento deň je označovaný ako jeden z najtragickejších dní v dejinách módneho priemyslu.

V nadväznosti na túto udalosť bolo v Londýne založené medzinárodné hnutie Fashion Revolution, ktoré bojuje za transparentný, etický a udržateľný módny priemysel.

 

 

 

Pri príležitosti 5. Roku od pádu Rana Plaza v Banladéši počas Fashion Revolution Weeku zostal nainštalovaný odpad, ktorý je  vyhodený na Slovensku každých 10 minút. Inštalácia bola umiestnená na Námestí SNP v Bratislave. K jej realizácií nám pomohol recyklačný závod SK-Tex Senica.

 

Pozrite si video z Fashion Revolution Weeku, ktoré vzniklo pre projekt Fashion Open Studio v spolupráci so značkami Rabada a Dendis.

 

Chcete sa pripojiť k Fashion Revolution? Ako jednotlivec, škola, organizácia, výrobca či značka?

 

Rýchly sprievodca, ako sa zapojiť:

Sledujte naše aktivity na Slovensku na Facebooku a Instagrame a zdieľajte spoločne s nami myšlienku zodpovedného módneho priemyslu počas celého roka.

Ak sa chceš stať módnym revolucionárom, klikni TU (anglicky)

Ak ste výrobca, farmár alebo odevný závod, kliknite TU (anglicky)

Ak ste značka, predajca či distribútor, kliknite TU (anglicky)

Ak ste učiteľ/učiteľka a chcete získať zadarmo vzdelávacie podklady pre vašich žiakov/študentov, alebo ak si študent a chceš sa stať ambasádorom Fashion Revolution na tvojej škole/univerzite, kliknite TU (anglicky)

Na rok 2019 je dostupný nový kvíz, kde si môžete otestovať vaše vedomosti o súčasnom módnom priemysle. Kvíz nájdete TU (anglicky) a odpovede nájdete TU (anglicky)

Informácie o FRW 2019 – TS_Fashion_Revolution_Week_oslovil_uz_275_milionov_ludi_na_celom_svete_1004

Alebo nám napíšte na slovakia@fashionrevolution.org

Fashion Revolution Slovakia krátky film z produkcie WeMakeThem

 Prečo potrebujeme FASHION REVOLUTION?

Módny priemysel je jedným z piatich najšpinavších priemyslov na svete. Naše oblečenie, ktoré je vyrábané rýchlo a lacno, je z dlhodobého hľadiska neudržateľné, či už sa to týka zneužívania lacnej pracovnej sily v zemiach tretieho sveta, prečerpávania prírodných zdrojov alebo narastajúce množstvo textilného odpadu.

  • Odhaduje sa, že v priebehu jedného roka sa vyvezie z tovární až 80 biliónov kusov oblečenia do celého sveta.
  • Na výrobu jedného trička sa spotrebuje 2720 litrov vody, čo sa dá prirovnať k množstvu vody vypitej počas doby 3 rokov.
  • Približne 757 litrov vody je spotrebovaných na výrobu jedného kusu riflí, čo sa rovná 285 sprchám.
  • Až 95% vyhodeného oblečenia sa môže zrecyklovať alebo upcyklovať.
  • Spotreba oblečenia vyprodukuje 1.5 ton oxidu uhličitého na domácnosť ročne, čo sa rovná množstvu aké vyprodukuje 6000 áut v premávke.
  • Odhaduje sa, že až 170 miliónov detí vykonáva detskú prácu, pričom vysoké množstvo z nich pracuje práve v rámci módneho zásobovacieho reťazca

 

 

Ako sa zapojiť do kampane FASHION REVOLUTION a ukázať, že aj malým gestom sa dajú dosiahnuť veľké zmeny?

Každý rok si pripomíname počas FASHION REVOLUTION WEEKU pád bangladéšskej továrne Rana Plaza. Ľudia z celého sveta sa pýtajú, kto vyrobil ich oblečenie. Prostredníctvom sociálnych sietí a s hashtagom #whomademyclothes vyzývajú odevné značky k transparentnosti a trvajú na odpovedi. Zapojte sa aj vy do revolúcie:

  1. Vyfoťte sa v oblečení naruby tak, aby bol štítok s menom značky alebo výrobcu viditeľný vpredu.
  2. Nahrajte svoju fotku na sociálne siete.
  3. Označte svoju fotku @značka#whomademyclothes#slovakia a opýtajte sa tak značiek, kto vyrobil vaše oblečenie. napr. Hey @Zara I want to know #whomademyclothes #slovakia

Odevné firmy, ktoré sa nezdráhajú informovať o podmienkach výroby svojho oblečenia oproti tomu zdieľajú fotky zo svojej produkcie s hashtagom #imadeyourclothes a ukazujú tak svojim zákazníkom, kto ich oblečenie vyrába.


Projekt Mobility

 Takisto sa venujeme projektu Erasmus + Kľúčova akcia 1: Vzdelávacia mobilita jednotlivcov , ktorý nám umožnil sa do väčšej hĺbky vzdelávať v rôznych oblastiach, ktoré budeme následne rozvíjať práve vo Fashion Revolution, aby sme sa ako organizácia/hnutie stále viac rozvíjali a rástli.

https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/programme-guide/part-b/three-key-actions/key-action-1_sk

 

Koordinátorka Fashion Revolution Slovensko Martina Mareková Kuipers počas mobility na Exeter University v UK- v spoločnosti profesora Ian Cook a sociálnej podnikateľky Kalkidan Legesse.


 

Projekt RecyCOOL! Zašime nedostatky

 

 

Fashion Revolution Slovensko je partnerom projektu RecyCOOL! Zašime nedostatky, ktorý je Erasmus+ program vytvárajúci edukačnú online platformu zaoberajúcu sa súčasným módnym priemyslom a jeho dopadmi na životné prostredie a sociálnu sféru. Výstupmi sú metodológie a kurikulá na vzdelávanie v tejto téme, ktoré sa tvoria odborným tímom na Slovensku, v Čechách a Veľkej Británii. Informačným garantorom projektu je samotná Orsola de Castro, zakladateľka Fashion Revolution, svetová kapacita na upcykláciu.

Viac o tomto projekte tu.


RecyCool Edugames

RecyCOOL EduGames si kladie za cieľ vyvinúť súbor edu hier využívaných v rámci neformálnych vzdelávacích aktivít participujúcich organizácií v rámci RecyCOOL Academy so zameraním na módny priemysel a jeho vplyv na náš svet. Zámerom je zvýšiť povedomie medzi 2 cieľovými skupinami – pedagógmi a mladými ľuďmi – a šíriť výsledky prostredníctvom workshopov RecyCOOL a iných aktivít. Súbor hier posilní pedagógov pri vzdelávaní v týchto témach, môžu hry prispôsobiť cieľovej skupine, s ktorou pracujú. Prispeje k rozvoju kompetencií mladých ľudí – vedomostí, zručností alebo postojov.

Viac o tomto projekte tu.

   


Dokumentárny film “Zmena je na nás”

Zachytáva problémy módneho priemyslu v prítomnosti a ponúka udržateľnejšie alternatívy. Natočený bol v roku 2019 pod produkciou vzdelávacieho projektu Young & Eco.

 


 

  Too RecyCool for School 

Fashion Revolution tímy v Chorvátsku

Počas 4 dní sme spolu s ďalšími krajinami Fashion Revolution intenzívne pracovali na projekte Too RecyCCOOL for School v Rijeke, Chorvátsko.
.
Cieľom tohto projektu je zvyšovať povedomie o módnom priemysle cez open source lekcie vhodné aj na dištančné vzdelávanie pre mladých ľudí.Projekt trvá 18 mesiacov, koordinátorom je Fashion Revolution Slovakia, partnermi @fashrev_de@fashrev_croatia@fashionrevolutionhungary@fash_revczechrepublic

Teraz sme správne naštartovaní do práce ? Ďakujeme @erasmusplus.sk za túto možnosť!
#recycool #erasmus #fashionrevolution 

Viac o tomto projekte tu.

Erasmus 1

Erasmus 2

Chceli by ste sa podielať na osvete vrámci Slovenska? Pridajte sa k nášmu tímu!

Pošlite nám email na slovakia@fashionrevolution.org


@fash_revslovakia

Fashion Revolution Czech Republic and Slovakia

Ďakujeme.

 

 

 

 

 

 

MEET THE TEAM

Country Coordinator

Martina Marekova Kuipers

Martina Marekova Kuipers

Fashion Revolution Slovakia Country Coordinator

View bio

Country Team

Miroslava Hriadelova

Miroslava Hriadelova

View bio
Petra Janderlova

Petra Janderlova

View bio
Simona Necasova

Simona Necasova

View bio

SUPPORT US

Fashion Revolution is only nine years old and already the world’s largest fashion activism movement.
We will continue to push for greater transparency through investigative research,
inspiring informative content and creative events, but we need your help.

DONATE

Contact form

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Follow Fashion Revolution Slovakia on social media