FASHION REVOLUTION
Poland

Kto zrobił moje ubranie? Fashion Revolution Polska

 

Chcesz włączyć się w rewolucję?
Chcesz zapytać marki o swoje ubrania?
Chcesz sfotografować się z plakatem Fashion Revolution?

Teraz możesz zrobić to także z polską wersją plakatu Who made my clothes:

Kto zrobił moje ubranie?

Kliknij tutaj, aby pobrać plakat.

 

Czas na rewolucję w modzie. Także w Polsce!

Co roku w kwietniu (19-25 kwietnia br.) organizowany jest Fashion Revolution Week – najważniejsze wydarzenie Fashion Revolution, czyli globalnego ruchu na rzecz zrównoważonej modyW tym roku Fashion Revolution Polska pragnie skoncentrować się na przyszłości mody cyrkularnej, jako części gospodarki o obiegu zamkniętym.

Okrągły stół mody cyrkularnej

17 kwietnia odbędzie się wydarzenie eksperckie Okrągły stół mody cyrkularnej”. Do dyskusji zaproszeni zostali specjaliści obserwujący zjawiska związane z gospodarką obiegu zamkniętego z wielu perspektyw, nie tylko przedstawiciele marek modowych.

Celem wydarzenia jest rozpoznanie największych wyzwań związanych z modą cyrkularną w Polsce. Spotkanie ma stanowić twórczą wymianę poglądów, ale przede wszystkim praktycznych doświadczeń i pomysłów, które przyczynią się do wprowadzenia zmian – na wielu płaszczyznach – już w niedalekiej przyszłości.

W dyskusji udział wezmą: Dorota Jankowska-Tomków – dyrektor zakupów i działu zrównoważonego rozwoju LPP S.A., Paweł Urbański, reprezentujący pralnię i farbiarnię KNK-KANAKA, mec. Magdalena Niewelt, pomysłodawczyni (wraz z mec. Olegiem Marcinkowskim) Kodeksu Etyki Branży Odzieżowej, Zofia Zochniak – współzałożycielka firmy zajmującej się zbiórką i recyklingiem tekstyliów Ubrania do Oddania, Aleksandra Kuta – pomysłodawczyni, projektantka, konstruktorka startupu Decloths, Agata Frankiewicz – założycielka upcyklingowej platformy Deko Eko, Miłosz Marchlewicz reprezentujący Forum Odpowiedzialnego Biznesu, dr Magdalena Płonka, związana z MSKPU ekspertka w dziedzinie edukacji oraz projektowania mody, wykładowczyni oraz przedsiębiorca, Dobrosława Gogłoza – założycielka All Hands Agency,  badaczka i managerka w jednej z największych na świecie firm konsultingowych Joanna Burzec, kierownik projektu e-Pack dr Piotr Nowak, Agnieszka Oleksyn-Wajda z Instytutu Zrównoważonego Rozwoju na Uczelni Łazarskiego, dziennikarka i reporterka Karolina Sulej, ekonomista i przedstawiciel Fundacji Instrat Damian Iwanowski oraz Tomasz Morozgalski, prawnik, aktywista miejski i działacz społeczny. 

Podsumowanie spotkania będzie udostępnione jako materiał filmowy jeszcze w trakcie Tygodnia Fashion Revolution.

Spotkania z ekspertami

Fashion Revolution Week 2021 to także spotkania z ekspertami – prowadzone w formie rozmów na żywo za pośrednictwem kanałów w mediach społecznościowych i Zooma. O odpowiedzialnym podejściu do mody, szansach mody cyrkularnej, inspiracjach i czekających modę wyzwaniach opowiedzą: projektantka innowacyjnych materiałów Weronika Banaś, autorka bloga i podcastów, wykładowczyni, projektantka Katarzyna Zajączkowska  oraz prawnik związany z Instytutem Prawa Mody Arkadiusz Szczudło.

Warsztaty

W ramach Tygodnia Szkolni Ambasadorzy Fashion Revolution przygotowują także cykl praktycznych warsztatów wcielających w życie założenia mody cyrkularnej. 

Więcej informacji

Szczegółowy harmonogram tegorocznego Tygodnia Fashion Revolution można znaleźć na facebookowej stronie Fashion Revolution Poland oraz Instagramie (@fash_revpoland).

Moda cyrkularna zamyka obieg, ale otwiera myślenie. Jej zalety są niepodważalne: dla środowiska, konsumenta, gospodarki, choć nie brakuje też wyzwań i wątpliwości. Warto o niej rozmawiać.

Fashion Revolution Polska

 

Czym jest Fashion Revolution?

Fashion Revolution to organizacja założona w Wielkiej Brytanii po tragicznych wydarzeniach w Bangladeszu, które miały miejsce 24 kwietnia 2013. Kompleks fabryczny Rana Plaza, w którym tysiące osób szyły ubrania m.in. dla polskiej firmy LPP zawalił się, powodując śmierć 1130 pracowników fabryki. Chcąc upamiętnić ofiary katastrofy, organizacja od 2013 roku aktywnie nakłania przedstawicieli branży odzieżowej do wdrażania coraz bardziej odpowiedzialnych praktyk. Globalny ruch Fashion Revolution zachęca, by w każdą rocznicę katastrofy w Rana Plaza, czyli 24 kwietnia przyłączyć się do kampanii Fashion Revolution Week i zadać firmom odzieżowym proste pytanie: Who made my clothes?

Celem Fashion Revolution jest świętowanie pozytywnego wpływu mody na świat oraz wszystkich tych, którzy codziennie się do tego przyczyniają. Jako przedsięwzięcie na skalę globalną ma ono także ponownie połączyć poszczególne elementy całego łańcucha dostaw w jedną całość, gdzie każdy pracownik jest ważny i szanowany za swoją pracę. Fashion Revolution Day (24 kwietnia) ma być także momentem na zadawanie pytań firmom o warunki produkcji ich ubrań oraz o sposoby podnoszenia standardów tej produkcji. Fashion Revolution poprzez celebrowanie wielkich i małych historii farmerów, pracowników fabryk, firm i kupców, konsumentów i aktywistów pokazuje reszcie branży, iż zmiany są możliwe.

Chcesz włączyć się w obchodzenie Fashion Revolution w Polsce? Jest wiele sposobów na to, by wziąć udział w dyskusji dotyczącej zmian w branży odzieżowej, a także pokazać co myślisz na temat odpowiedzialnej mody. Nasze działania nie koncentrują się wyłącznie wokół Fashion Revolution Week (w 2021 roku to: 19-25.04). Chcemy, aby modowa rewolucja trwała cały rok!

Co możesz zrobić jako konsument?

Załóż ulubione ubranie na lewą stronę na znak, iż szukasz informacji o miejscu jego produkcji, zrób sobie zdjęcie i opublikuj je na portalach społecznościowych! Jeśli ubranie jest wyprodukowane zgodnie z procedurami chroniącymi prawa pracowników szyjących daną odzież oraz chroniącymi środowisko, opowiedz historię tej marki/ ubrania! Jeśli nie masz pewności w jakich warunkach zostało wyprodukowane ubranie- zapytaj o to producenta! Jak to zrobić? Skorzystaj z naszych porad, które znajdziesz w naszym poradniku: Action kit: Everyone oraz How to be a Fashion Revolutionary.

Dodatkowo, jeśli uczysz się lub studiujesz i interesują Cię nasze działania zostań naszym Ambasadorem lub Ambasadorką na swojej uczelni lub w szkole i przygotuj wydarzenie na Fashion Revolution Week. Informację o tym, jak zostać Ambasadorem znajdziesz z zapisanej relacji na naszym koncie na instagramie: @fash_revpoland (zapisana relacja: Ambasador).

Co możesz zrobić jako projektant, właściciel firmy odzieżowej?

Zajrzyj do specjalnie przygotowanej dla Ciebie prezentacji przedstawiającej pomysły na to, jak można zaangażować się w naszą kampanię. Materiały znajdziesz w poradniku dla firm: Get involved: Brands.

W trakcie kilku ostatnich edycji Fashion Revolution było wspierane przez światowe gwiazdy zaangażowane w działania na rzecz etycznej mody m.in. modelkę Lily Cole oraz założycielkę fundacji Eco Age – Livię Firth, prywatnie żonę znanego brytyjskiego aktora Colina Firtha. Także w Polsce kampanię wsparło wiele gwiazd oraz osób ze świata mody, które wzięły udział w sesjach zdjęciowych promujących akcję. W 2015 byli to: Ewelina Rydzyńska, Julia Kamińska, Orina Krajewska, Maja Koman, Michał Zaczyński, Harel, Ola Bąkowska oraz Anna Matysiak. Zdjęcia wykonał Manuel de la Cruz, a sesja odbyła się w budynku Mysiej 3 w Warszawie. Fryzury przygotował warszawski salon „u Fryzjerów”, a makijaż wykonały Laura Karaś i Agata Król.

Działaj z Fashion Revolution Polska

Od stycznia 2021 Fashion Revolution działa w Polsce jako zarejestrowane stowarzyszenie. Chcesz dołączyć do naszego zespołu i pomóc nam rozwijać działania w Polsce? Koniecznie się z nami skontaktuj! Jesteśmy otwarci na różne formy współpracy, zarówno z osobami prywatnymi, jak i projektantami, właścicielami firm odzieżowych, czy innych osób zaangażowanych w rozwój polskiej mody.
Co robimy?
Organizujemy wydarzenia, tworzymy treści, wydajemy publikacje, rozwijamy się w mediach społecznościowych, prowadzimy badania, piszemy raporty i prowadzimy działania fundraisingowe.

Zapraszamy do współpracy!

Ewelina Antonowicz, Anna Zagórska, Agnieszka Wąsowska
Członkinie zarządu stowarzyszenia Fashion Revolution Polska

Kontakt: poland@fashionrevolution.org

 

TWITTER
FACEBOOK
INSTAGRAM

MEET THE TEAM

Country Coordinator

Ewelina Antonowicz

Ewelina Antonowicz

View bio

Country Team

Anna Zagórska

Anna Zagórska

View bio
Beata Trawińska

Beata Trawińska

View bio
Katarzyna Biegun

Katarzyna Biegun

View bio
Natalia Budzińska

Natalia Budzińska

View bio
Vladislav Grin

Vladislav Grin

View bio
Agata Rudnicka

Agata Rudnicka

View bio
Nela Ćwiek

Nela Ćwiek

View bio
Marta Skrzyszowska

Marta Skrzyszowska

View bio
Marta Roskowińska

Marta Roskowińska

View bio

RESOURCES

Try a #haulternative (polskie)

Want to avoid buying new clothes? Take the #haulternative challenge — a way of refreshing your wardrobe without buying new clothes: from shopping secondhand, swapping with a friend, renting special pieces, to DIY customisation.

DOWNLOAD

MATERIAŁY EDUKACYJNE

Free educational resources for all ages, such as worksheets, activities, information for educators, and how you can be a Student Ambassador at your university.

Discover more

SUPPORT US

Fashion Revolution is only five years old and already the world’s largest fashion activism movement.
We will continue to push for greater transparency through investigative research,
inspiring informative content and creative events, but we need your help.

DONATE

Contact form

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Follow Fashion Revolution Poland on social media