FASHION REVOLUTION
Poland

Welcome to Fashion Revolution Poland

Czas na rewolucję w modzie!

Fashion Revolution to organizacja założona w Wielkiej Brytanii po tragicznych wydarzeniach w Bangladeszu, które miały miejsce 24 kwietnia 2013. Kompleks fabryczny Rana Plaza, w którym tysiące osób szyły ubrania m.in. dla polskiej firmy LPP zawalił się, powodując śmierć 1130 pracowników fabryki. Chcąc upamiętnić ofiary katastrofy, organizacja od 2013 roku aktywnie nakłania przedstawicieli branży odzieżowej do wdrażania coraz bardziej odpowiedzialnych praktyk. Globalny ruch Fashion Revolution zachęca, by w każdą rocznicę katastrofy w Rana Plaza, czyli 24 kwietnia przyłączyć się do kampanii Fashion Revolution Week i zadać firmom odzieżowym proste pytanie: Who made my clothes?

Celem Fashion Revolution jest świętowanie pozytywnego wpływu mody na świat oraz wszystkich tych, którzy codziennie się do tego przyczyniają. Jako przedsięwzięcie na skalę globalną ma ono także ponownie połączyć poszczególne elementy całego łańcucha dostaw w jedną całość, gdzie każdy pracownik jest ważny i szanowany za swoją pracę. Fashion Revolution Day (24 kwietnia) ma być także momentem na zadawanie pytań firmom o warunki produkcji ich ubrań oraz o sposoby podnoszenia standardów tej produkcji. Fashion Revolution poprzez celebrowanie wielkich i małych historii farmerów, pracowników fabryk, firm i kupców, konsumentów i aktywistów pokazuje reszcie branży, iż zmiany są możliwe.

Chciałbyś włączyć się w obchodzenie Fashion Revolution w Polsce? Jest wiele sposobów na to, by wziąć udział w dyskusji dotyczącej zmian w branży odzieżowej, a także pokazać co myślisz na temat odpowiedzialnej mody. Nasze działania nie koncentrują się wyłącznie wokół Fashion Revolution Week (w 2019 roku to: 22-28.04). Chcemy, aby modowa rewolucja trwała cały rok!

Co możesz zrobić jako konsument?

Załóż ulubione ubranie na lewą stronę na znak, iż szukasz informacji o miejscu jego produkcji, zrób sobie zdjęcie i opublikuj je na portalach społecznościowych! Jeśli ubranie jest wyprodukowane zgodnie z procedurami chroniącymi prawa pracowników szyjących daną odzież oraz chroniącymi środowisko, opowiedz historię tej marki/ ubrania! Jeśli nie masz pewności w jakich warunkach zostało wyprodukowane ubranie- zapytaj o to producenta! Jak to zrobić? Skorzystaj z naszych porad, które znajdziesz w naszym poradniku: Action kit: Everyone oraz How to be a Fashion Revolutionary.

Dodatkowo, jeśli jesteś studentem i interesują Cię nasze działania zostań naszym Ambasadorem na swojej uczelni i przygotuj wydarzenie na Fashion Revolution Week. Informację o tym, jak zostać Ambasadorem znajdziesz w naszym poradniku: Become a Student Ambassador.

Co możesz zrobić jako projektant, właściciel firmy odzieżowej?

Zajrzyj do specjalnie przygotowanej dla Ciebie prezentacji przedstawiającej pomysły na to, jak można zaangażować się w naszą kampanię. Materiały znajdziesz w poradniku dla firm: Get involved: Brands.

W trakcie kilku ostatnich edycji Fashion Revolution było wspierane przez światowe gwiazdy zaangażowane w działania na rzecz etycznej mody m.in. modelkę Lily Cole oraz założycielkę fundacji Eco Age – Livię Firth, prywatnie żonę znanego brytyjskiego aktora Colina Firtha. Także w Polsce kampanię wsparło wiele gwiazd oraz osób ze świata mody, które wzięły udział w sesjach zdjęciowych promujących akcję. W 2015 byli to: Ewelina Rydzyńska, Julia Kamińska, Orina Krajewska, Maja Koman, Michał Zaczyński, Harel, Ola Bąkowska oraz Anna Matysiak. Zdjęcia wykonał Manuel de la Cruz, a sesja odbyła się w budynku Mysiej 3 w Warszawie. Fryzury przygotował warszawski salon „u Fryzjerów”, a makijaż wykonały Laura Karaś i Agata Król.

 

Z kolei w najnowszej sesji zdjęciowej #whomademyclothes x Love Story udział wzięli: Ewa Kowalewska-Kondrat, Marta Siniło, Ewa Wojciechowska, Weronika Wawrzkowicz oraz Michał Zaczyński. (miejsce: Szyjemy Sukienki, fotograf: Michaela Metesova, produkcja: Aga Kowalska, make up: Patrycja Michera, stylistka: Agnieszka Łukasik). Zaprezentowali oni ubrania, które służą im od lat, podkreślają ich styl oraz sprawiają, że świetnie się czują. Ubrania, z którymi łączy ich prawdziwe Love Story.

Partnerami edycji Fashion Revolution Polska 2017 byli: Slow FashionCracow Fashion WeekSzkoła Artystycznego Projektowania UbioruKOKO world oraz British Council. Patronat medialny objął Magazyn Moi!.

Chciałbyś/abyś dołączyć do naszego zespołu i pomóc nam rozwijać kampanię w Polsce? Koniecznie się z nami skontaktuj! Jesteśmy otwarci na różne formy współpracy, zarówno z osobami prywatnymi, jak i projektantami, właścicielami firm odzieżowych, czy innych osób zaangażowanych w rozwój polskiej mody.

Kontakt:

Ewelina Antonowicz

e-mail: poland@fashionrevolution.org

 

TWITTER
FACEBOOK
INSTAGRAM

MEET THE TEAM

Country Coordinator

Ewelina Antonowicz

Ewelina Antonowicz

View bio

Country Team

Anna Zagórska

Anna Zagórska

View bio
Beata Trawińska

Beata Trawińska

View bio
Katarzyna Biegun

Katarzyna Biegun

View bio
Natalia Budzińska

Natalia Budzińska

View bio
Vladislav Grin

Vladislav Grin

View bio
Agata Rudnicka

Agata Rudnicka

View bio
Nela Ćwiek

Nela Ćwiek

View bio
Marta Skrzyszowska

Marta Skrzyszowska

View bio
Marta Roskowińska

Marta Roskowińska

View bio

RESOURCES

Try a #haulternative (polskie)

Want to avoid buying new clothes? Take the #haulternative challenge — a way of refreshing your wardrobe without buying new clothes: from shopping secondhand, swapping with a friend, renting special pieces, to DIY customisation.

DOWNLOAD

MATERIAŁY EDUKACYJNE

Free educational resources for all ages, such as worksheets, activities, information for educators, and how you can be a Student Ambassador at your university.

Discover more

SUPPORT US

Fashion Revolution is only five years old and already the world’s largest fashion activism movement.
We will continue to push for greater transparency through investigative research,
inspiring informative content and creative events, but we need your help.

DONATE

Contact form

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Follow Fashion Revolution Poland on social media