Vývojářka aplikace Thriftigo: Můj sen je ušít si vlastní šaty a vyrazit v nich ven
CEO společnosti Juicymo, iniciátorka vzniku aplikace Thriftigo a milovnice módy – tím vším je Jana Moudrá. Její aplikace mapující second handy dělá zodpovědné nákupy zase o něco snazší.
Co bylo hlavní motivací vytvořit Thriftigo? Co Vás hnalo kupředu?
Hlavním cílem Thriftiga bylo vytvořit aplikaci, která bude motivovat lidi k nákupu v second handech. Motivovala mě moje vlastní zkušenost – ráda nakupuji v sekáčích, miluji hledání šatů, výběr nového oblečení a s tím spojený zážitek, protože nikdy nevím, co najdu, a ještě k tomu dám danému kousku další šanci. A tak jsem si říkala, že by bylo super mít mobilní aplikaci, která by mi pomohla najít sekáče v okolí. Napadlo mě to už asi před pěti lety, ale neměla jsem čas se tím dále zabývat. Až minulý rok jsem začala s průzkumem, ověřila si, že o takovou aplikace bude skutečně zájem a poté jsme začali s vývojem.
Měla jste nějaké náročné nebo překvapivé momenty při jejím vytváření?
Vývoj Thriftiga jako takový složitý nebyl. Samozřejmě bylo pár zádrhelů, ale v Juicymu, kde tvoříme mobilní aplikace pro naše klienty každý den, jsme na řešení nejrůznějších vývojových překážek zvyklí. Náročnější pro nás bylo vymyšlení toho, jak s Thriftigem vyjdeme ven a jak dostaneme aplikaci mezi lidi. Největším problémem bylo tedy spíše řešení, jak budeme dělat propagaci a marketing.
Jaká je cílová skupina, která si Thriftigo stahuje? Rozrůstá se?
Thriftigo je pro všechny, kteří chtějí nakupovat v second-handech nebo o tom přemýšlí. Můžou to být studenti, studentky, lidé, které to prostě zajímá ze zvědavosti, maminky a tatínkové na rodičovské dovolené nebo kdokoliv, kdo shání něco zvláštního, co v běžném obchodě nesežene – třeba něco na kostým. Překvapili mě například muži – už ve fázi vývoje za mnou chodila spousta mužů a ptala se, zda bude možnost filtrování obchodů na kategorie kvůli pánskému oblečení. Spousta obchodů totiž jinak nabízí jen dámské oblečení. Líbí se mi, že komunita kolem zero waste a udržitelnosti je velice aktivní. Lidé nám dávají skvělý feedback, návrhy na zlepšení, navrhují obchody a tak. Bylo to opravdu super a překvapující zjištění, jak je tato komunita nápomocná a přátelská.
Napomáhá interaktivní prvek v tom, že lidé aplikaci více využívají?
Aktuálně lidé stahují Thriftigo hlavně proto, že je zajímají sekáče v okolí. V aplikaci je také sdílení úlovků, které si tam pořídili. Chceme Thriftigo ještě zlepšit, aby toho lidé mohli do aplikace přidávat více. Dlouhodobým cílem je být platformou kolem udržitelnosti. Proto plánujeme přidat funkci na události, aby lidé mohli přidávat různé akce spojené s udržitelností, ekologií a momentálně trendující swapy.
Do jakých zemí aplikace expanduje?
Aplikace je aktuálně ve 14 zemích. Nejvíce uživatelů máme v ČR a na Slovensku, hodně už i v Německu, značně se rozrůstá komunita ve Spojeném království a USA. Máme sekáče i v Rumunsku, Španělsku, Chorvatsku, Polsku, ale nejvíce se soustředíme na rozvoj komunity v Čechách. Stává se nám, že lidé navrhují různé sekáče, když jedou na dovolenou a tam nějaký najdou. Najít je přes internet je leckdy obtížnější, protože se nejmenují second-hand nebo thrift store, ale jsou to například různé bazary, dětské bazárky nebo v Americe například goodwill. Vtipná zkušenost byla s jedním sekáčem na Fidži, jelikož byl dle mapy kdesi uprostřed oceánu. Zjistili jsme pak, že to bylo jen tím, že mapa na Facebooku byla nekompatibilní s Google mapou, všechno jsme pak opravili, a tak už se nestane, že si budete muset pro návštěvu sekáče na dovolené pořizovat potápěčské vybavení.
Navázali jste nějakou hlubší spolupráci se second handy?
Second-handy oslovujeme, například aby si do Thriftiga nahrály obrázek nebo zkontrolovaly své informace a otevírací dobu. Uživatelé mohou navrhovat přidání second-handu do mapy, spousta sekáčů se tedy sama navrhla, aby byly v aplikaci dostupné. Postupně chceme do appky přidávat další funkce, které by jim s jejich byznysem pomohly.
Plánujete nějaké další projekty spojené s módou a (nebo) udržitelností?
Plánujeme dále rozšiřovat Thriftigo. Cílem je být platforma kolem udržitelnosti, rozšiřovat vlastnosti aplikace, pomáhat sekáčům v jejich byznysu, přidávat obsah, který bude lidi zajímat atd. Tedy další projekty ne, ale spíše rozšiřovat funkce Thriftiga a šířit ho do zahraničí.
Máte nějaké vzory, osobnosti, které Vás inspirují?
Mám samozřejmě spoustu vzorů. Vždy je to kolem věci nebo problému, který momentálně řeším. Nyní mám podnikatelské vzory, často jsou to ženy, které z nuly vybudovaly nějaký skvělý byznys. Vždy je to vybudované kolem určitého problému, který lidi řeší – ten vyřešit a kolem toho postavit byznys nebo komunitu.
Vnímáte nějaké paralely mezi informatikou a módou?
Paralely určitě ano – všechny věci se posouvají a dochází k určitému vývoji, ať už u materiálů nebo designu. Řekla bych, že móda se mění bohužel až velmi často, někdy dokonce co čtvrt roku. Stejná věc, byť ne tak často, se děje i v designu aplikací. Napadá mě moment, kdy Apple kompletně předesignoval své aplikace. Předtím aplikace vypadaly reálně, třeba jako knihovnička, kde si uživatel opečovával knihy a najednou, ze dne na den, to bylo celé bílé, prakticky bez designu. A tohle ovlivnilo a změnilo spoustu věcí. Ostatní začali předesignovávat svoje aplikace a stal se z toho trend. Vyvíjí se to a mění, ale naštěstí ne tak často jako u módy.
A na závěr jednoduchá otázka – šijete?
Ano! Tedy, snažím se. Mám doma šicí stroj, strašně moc bych chtěla šít víc, už jako malá jsem chtěla být módní návrhářka. Minulý rok jsem prošla dvěma kurzy šití, mám rozešitou sukni a šaty. Nečekala jsem, že to bude tak složité, že člověk musí být tak precizní. Nyní jsem se šitím ve stejném stavu, jako když jsem se učila programovat. Snažila jsem se psát kód, moc mi to nefungovalo a mně bylo do breku. Teď mi šicí stroj třeba zasekne látku, nejde to a zase je mi do breku a já si pak říkám, že jsem radši měla zůstat u toho programování. Můj sen ale je ušít si vlastní šaty a vyrazit v nich ven.