FASHION REVOLUTION
Slovakia

Čo je to FASHION REVOLUTION?

V stredu 24. apríla 2013 sa zrútila budova Rana Plaza v Bangladéši, v dôsledku čoho zahynulo 1130 ľudí a viac než 2500 bolo zranených. Továreň na oblečenie s dvomi nelegálnymi poschodiami deň predtým evakuovali z dôvodu narušenia statiky. V deň tragédie boli robotníci pod hrozbou straty mesačnej výplaty nútení vrátiť sa do práce. Tento deň je označovaný ako jeden z najtragickejších dní v dejinách módneho priemyslu.

V nadväznosti na túto udalosť bolo v Londýne založené medzinárodné hnutie Fashion Revolution, ktoré bojuje za transparentný, etický a udržateľný módny priemysel.

 

Pozrite si video z minuloročného Fashion Revolution weeku, kde sme pri príležisti 5. roku od pádu Rana Plaza v Bangladéši nainštalovali textilný odpad vyhodený na Slovensku každých 10 minút. Inštalácia bola umiestnená na Námestí SNP v Bratislave. K jej realizácií nám pomohol recyklačný závod SK-Tex Senica.

 

Fashion Revolution Slovakia krátky film z produkcie WeMakeThem

Chcete sa pripojiť k Fashion Revolution? Ako jednotlivec, škola, organizácia, výrobca či značka?

Rýchly sprievodca, ako sa zapojiť:

Sledujte naše aktivity na Slovensku na Facebooku a Instagrame a zdieľajte spoločne s nami myšlienku zodpovedného módneho priemyslu počas celého roka.

Ak sa chceš stať módnym revolucionárom, klikni TU (anglicky)

Ak ste výrobca, farmár alebo odevný závod, kliknite TU (anglicky)

Ak ste značka, predajca či distribútor, kliknite TU (anglicky)

Ak ste učiteľ/učiteľka a chcete získať zadarmo vzdelávacie podklady pre vašich žiakov/študentov, alebo ak si študent a chceš sa stať ambasádorom Fashion Revolution na tvojej škole/univerzite, kliknite TU (anglicky)

Na rok 2019 je dostupný nový kvíz, kde si môžete otestovať vaše vedomosti o súčasnom módnom priemysle. Kvíz nájdete TU (anglicky) a odpovede nájdete TU (anglicky)

Informácie o FRW 2019 – TS_Fashion_Revolution_Week_oslovil_uz_275_milionov_ludi_na_celom_svete_1004

Alebo nám napíšte na slovakia@fashionrevolution.org

 Prečo potrebujeme FASHION REVOLUTION?

Módny priemysel je jedným z piatich najšpinavších priemyslov na svete. Naše oblečenie, ktoré je vyrábané rýchlo a lacno, je z dlhodobého hľadiska neudržateľné, či už sa to týka zneužívania lacnej pracovnej sily v zemiach tretieho sveta, prečerpávania prírodných zdrojov alebo narastajúce množstvo textilného odpadu.

  • Odhaduje sa, že v priebehu jedného roka sa vyvezie z tovární až 80 biliónov kusov oblečenia do celého sveta.
  • Na výrobu jedného trička sa spotrebuje 2720 litrov vody, čo sa dá prirovnať k množstvu vody vypitej počas doby 3 rokov.
  • Približne 757 litrov vody je spotrebovaných na výrobu jedného kusu riflí, čo sa rovná 285 sprchám.
  • Až 95% vyhodeného oblečenia sa môže zrecyklovať alebo upcyklovať.
  • Spotreba oblečenia vyprodukuje 1.5 ton oxidu uhličitého na domácnosť ročne, čo sa rovná množstvu aké vyprodukuje 6000 áut v premávke.
  • Odhaduje sa, že až 170 miliónov detí vykonáva detskú prácu, pričom vysoké množstvo z nich pracuje práve v rámci módneho zásobovacieho reťazca

 

 

Ako sa zapojiť do kampane FASHION REVOLUTION a ukázať, že aj malým gestom sa dajú dosiahnuť veľké zmeny?

Každý rok si pripomíname počas FASHION REVOLUTION WEEKU pád bangladéšskej továrne Rana Plaza. Ľudia z celého sveta sa pýtajú, kto vyrobil ich oblečenie. Prostredníctvom sociálnych sietí a s hashtagom #whomademyclothes vyzývajú odevné značky k transparentnosti a trvajú na odpovedi. Zapojte sa aj vy do revolúcie:

  1. Vyfoťte sa v oblečení naruby tak, aby bol štítok s menom značky alebo výrobcu viditeľný vpredu.
  2. Nahrajte svoju fotku na sociálne siete.
  3. Označte svoju fotku @značka#whomademyclothes#slovakia a opýtajte sa tak značiek, kto vyrobil vaše oblečenie. napr. Hey @Zara I want to know #whomademyclothes #slovakia

Odevné firmy, ktoré sa nezdráhajú informovať o podmienkach výroby svojho oblečenia oproti tomu zdieľajú fotky zo svojej produkcie s hashtagom #imadeyourclothes a ukazujú tak svojim zákazníkom, kto ich oblečenie vyrába.

Fashion Revolution na Slovensku

Projekt RecyCOOL! Zašime nedostatky

Fashion Revolution Slovensko je partnerom projektu RecyCOOL! Zašime nedostatky, ktorý je Erasmus+ program vytvárajúci edukačnú online platformu zaoberajúcu sa súčasným módnym priemyslom a jeho dopadmi na životné prostredie a sociálnu sféru. Výstupmi sú metodológie a kurikulá na vzdelávanie v tejto téme, ktoré sa tvoria odborným tímom na Slovensku, v Čechách a Veľkej Británii. Informačným garantorom projektu je samotná Orsola de Castro, zakladateľka Fashion Revolution, svetová kapacita na upcykláciu.

 

 

 

Projekt Young & Eco

 

Sme partnermi aj študentského projektu Y&E, ktorý zároveň slúži ako testovacia platforma pre projekt RecyCOOL!. Je to projekt organizovaný šikovnými študentkami Henrietou Zuzelovou a Michaleou Suchou pod záštitou Fashion Revolution Slovensko.

Cieľom tohto projektu je vzdelávať mladých ľudí o udržateľnej móde, skúsení lektori im vysvetlujú problémy módneho priemyslu a riešenia, ktoré prináša udržateľná móda.

Taktiež ich učia praktickým zručnostiam v oblasti šitia, vďaka ktorým nadobudnú zručnosti, ktoré majú možnosť následne zúžitkovať pri vytváraní vlastného upcyklovaného modelu.

Vyvrcholením tohto projektu je  módna prehliadka, na ktorej sú tieto modely prezentované a následne ocenené cenou poroty a verejnosti.

 

Dokumentárny film “Zmena je na nás”

Zachytáva problémy módneho priemyslu v prítomnosti a ponúka udržateľnejšie alternatívy. Natočený bol v roku 2019 pod produkciou vzdelávacieho projektu Young & Eco.

 

Projekt Mobility

 

 Takisto sa venujeme projektu Erasmus + Kľúčova akcia 1: Vzdelávacia mobilita jednotlivcov , ktorý nám umožnil sa do väčšej hĺbky vzdelávať v rôznych oblastiach, ktoré budeme následne rozvíjať práve vo Fashion Revolution, aby sme sa ako organizácia/hnutie stále viac rozvíjali a rástli.

https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/programme-guide/part-b/three-key-actions/key-action-1_sk

Fashion Revolution Slovakia PIC number 901101968

Erasmus 1

Erasmus 2

 

 

 

Ďakujeme.


@fash_revslovakia

Fashion Revolution Czech Republic and Slovakia

 

Chceli by ste sa podielať na osvete vrámci Slovenska? Pridajte sa k nášmu tímu!

Pošlite nám email na slovakia@fashionrevolution.org

 

 

 

MEET THE TEAM

Country Coordinator

Martina Marekova Kuipers

Martina Marekova Kuipers

View bio

Country Team

Miroslava Hriadelova

Miroslava Hriadelova

View bio
Petra Janderlova

Petra Janderlova

View bio
Simona Necasova

Simona Necasova

View bio

SUPPORT FASHION REVOLUTION SLOVAKIA

You can now donate directly to the Fashion Revolution Slovakia team!

Your donation will help the Fashion Revolution Your support for Fashion Revolution Slovakia is hugely appreciated.

If you would like to support Fashion Revolution’s work across the globe, please visit our donate page here.

DONATE TO FASHION REVOLUTION SLOVAKIA

Contact form

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Follow Fashion Revolution Slovakia on social media