FASHION REVOLUTION
Slovakia

Fashion Revolution Week 2022

 

Fashion Revolution: Módny priemysel potrebuje bezodkladne konať.

Žiť na zdravej planéte patrí medzi základné ľudské práva

 

 Fashion Revolution Week, globálna kampaň zameraná na udržateľnú víziu módneho priemyslu, bude tento rok prebiehať od pondelka 18. apríla do nedele 24. apríla 2022.  Cieľom iniciatívý je opäť poukázať na ľudské životy a zdravie planéty, ktoré by mali byť uprednostnené pred ekonomickým rastom a ziskom.

 

Aktuálny ročník celosvetovej iniciatívy Fashion Revolution vyzýva módne značky a vlády krajín na celom svete, aby uznali vzájomné prepojenie ľudských práv a životného prostredia. Ústrednou myšlienkou kampane je motivovať ľudí k radikálnej zmene vo vnímaní oblečenia ako lacného spotrebného tovaru. Na základe tohto poznania dokážu spotrebitelia oceniť prácu ľudí v dodávateľskom reťazci, prírodné zdroje a krehkosť medziľudských vzťahov. Iniciatíva vyzýva tiež k tomu, aby sa prioritou stali ľudské práva a záchrana životného prostredia, namiesto celosvetového ekonomického rastu produkujúceho bezbrehé zisky. Vykorisťovaie a znehodnocovanie vzácnych ekosystémov je výsledkom storočí kolonizácie a zneužívania globalizácie v prospech západnej civilizácie, v ktorej nie je ľudská a enviromentálna prosperita považovaná za vzájomne prepojenú hodnotu. 

 

Zvýšená produkcia zhoršuje naše zdravie aj stav životného prostredia

 Predpokladá sa, že do roku 2030 vzrastie výroba oblečenia o 81%, čo znamená ďalšie zvýšenie dopytu po poľnohospodárskej pôde a prírodných materiáloch. Na výrobu celulózového vlákna, akým je napríklad viskóza, sa ročne vyrúbe 150 miliónov stromov. Odlesňovanie aj v dôsledku potravinárskeho priemyslu vedie k strate biodiverzity a prirodzených ekosystémov. Výraznou deforestáciou pralesov zvyšujeme predpoklad prenosu chorôb z divej zveri na ľudí, čo môže viesť k vzniku ďalších pandémií. “Minulý rok na jar som na vlastné oči videla, aký vplyv má naše oblečenie aj na tie najvzdialenejšie konce planéty. Preplávali sme cez 300 kilometrov Tichého oceánu a každá vzorka, ktorú sme spracovali, obsahovala textilné vlákna. Voda z vodovodu na celom svete, vrátane USA a Európy, je kontaminovaná toxickými mikrovláknami, ktoré môžu mať negatívny vplyv na naše zdravie,” hovorí spoluzakladateľka Fashion Revolution Carry Somers.

 

Drancovanie prírodných zdrojov sa v módnom priemysle odohráva hlboko vo výrobnom reťazci. Na miestach, kde sa pestujú komodity využivané v textilnom priemysle, sú zotročovaní nielen farmári, ale aj spracovávatelia textílií. V čínskej provincii Sin-ťiang sú k práci v textilných fabrikách násilne nútení Ujgurovia. O katastrofálnych podmienkach, v akých pracujú zamestnanci textilného a módneho priemyslu, sa pravidelne dozvedáme z médií, no ani po ôsmich rokoch od vzniku hnutia Fashion Revolution, sa situácia v rozvojových krajinách nelepší. Nadišiel čas, aby sme od módnych značiek požadovali vyššiu úroveň transparentnosti. Zatiaľ čo v minulosti sa symbolom kampane Fashion Revolution Weeku stal #WhoMadeMyClothes, tento rok sa fashion aktivisti pýtaju módnych gigantov aj to, kde a za akých podmienok vznikajú materiály a textílie – #WhoMadeMyFabric. 

 

 Sprievodné aktivity Fashion Revolution Weeku vo svete aj na Slovensku

 

Fashion Revolution, najväčšia svetová aktivistická organizácia v oblasti módy, pôsobí vo viac ako 90-tich krajinách sveta. Program sa bude sústrediť na spájanie komunít, posilní priestor pre nevypočuté a marginalizované hlasy a bude s nimi spolupracovať na vytváraní vzájomne prepojených riešení. V centre diania budú príbehy ľudí, ktorých zmena v módnom priemysle pozitívne ovplyvnila, ale aj tých, ktorých hlas zatiaľ nebol vypočutý. “Tohtoročný Fashion Revolution Week bude plný iniciatív. Okrem našej panelovej diskusie Fashion Question Time sa diváci môžu tešiť na množstvo workshopov Fashion Open Studio s kolektívom neuveriteľných medzinárodných dizajnérov. Pripojte sa k nám a vypočujte si spolu s nami príbehy neznámych aj odborných hlasov. Oslávme módu tak, akou by móda mala byť – inkluzívna, úctivá a spravodlivá,” reaguje Orsola de Castro, spoluzakladateľka Fashion Revolution. 

 

Fashion Revolution Week sa na Slovensku bude niesť v znamení hashtagu #IFixedMyClothes. Zámerom lokálnych aktivít je pozdvihnúť opravu oblečenia a prinavrátiť ručné práce do našich bežných životov. Vďaka upcyklácii a oprave oblečenia môže každý z nás eliminovať textilný odpad, čím znížime záťaž na životné prostredie. Želaním Fashion Revolution na Slovensku je posilniť komunitu ľudí, ktorí sa venujú ručným prácam a vzájomne sa môžu prepájať a inšpirovať. Začneme spoločne v pondelok, a to otvorením Fashion Revolution Weeku s Babsy Jagušák. Pokračujeme v utorok 20. apríla 2021 workshopom s blogerkou Katarínou Peterovou (La Florita) a dizajnérkou Vivien Mihálikovou, ktoré predvedú základné opravy a upcyklačné postupy. V priebehu týždňa bude mať verejnosť možnosť sledovať množstvo workshopov, prednášok či krátkych filmov, a to cez sociálne siete slovenskej alebo globálnej iniciatívy Fashion Revolution,“ vysvetľuje koordinátorka Fashion Revolution hnutia na Slovensku Martina Mareková Kuipers.

 

Vyvrcholením programu bude premiéra krátkeho filmu pre Fashion Open Studio – Modrotlač Rabada x Pavol Dendis. Vo filme títo dvaha talentovaní dizajnéri predstavia možnosti udržateľnejšieho prístupu k módnej tvorbe. Všetky informácie ohľadom programu Fashion Revolution Weeku nájdete na facebookovej stránke Fashion Revolution Czech Republic and Slovakia.

 

Ako sa môžete do kampane zapojiť a podporiť tak návrat opravy oblečenia ako bežnú časť našich životov?

Opravte si vlastný kúsok, zašite dierku, prišite gombík alebo skráťte nohavice – čokoľvek, čo pomôže predĺžiť životnosť oblečenia a navráti ho znovu do obehu. Odfoťte sa a na sociálnych sieťach označte fotku hashtagom #IFixedMyClothes. Veríme, že takto namotivujeme viacero ľudí k tejto kedysi úplne bežnej činnosti a spoločne zotrieme túto stigmu. Ako hovorí Orsola de Castro, zakladateľka Fashion Revolution a autorka knihy Loved Clothes Last: Neopravujeme oblečenie preto, že si nemôžeme dovoliť kúpiť nové – robíme to preto, lebo si nemôžeme dovoliť vyhodiť to, čo máme.

Ak vám ručné práce nejdú, do kampane za transparentnosť módneho priemyslu sa dá zapojiť tak ako vždy – pýtaním sa značiek #WhoMadeMyClothes.

Odfoťte sa s vaším obľúbeným kúskom a cez sociálne siete žiadajte od značiek informácie o ľuďoch vo výrobe. Mnohí výrobcovia ukážu konkrétneho človeka, toho, kto hrdo môže prehlásiť #IMadeYourClothes a tak vám dopriať viac transparentnosti o výrobku, ktorý ste si od nich kúpili.

Program Fashion Revolution Weeku 2022 nájdete na našej stránka na Facebooku.

Čo je to FASHION REVOLUTION?

V stredu 24. apríla 2013 sa zrútila budova Rana Plaza v Bangladéši, v dôsledku čoho zahynulo 1130 ľudí a viac než 2500 bolo zranených. Továreň na oblečenie s dvomi nelegálnymi poschodiami deň predtým evakuovali z dôvodu narušenia statiky. V deň tragédie boli robotníci pod hrozbou straty mesačnej výplaty nútení vrátiť sa do práce. Tento deň je označovaný ako jeden z najtragickejších dní v dejinách módneho priemyslu.

V nadväznosti na túto udalosť bolo v Londýne založené medzinárodné hnutie Fashion Revolution, ktoré bojuje za transparentný, etický a udržateľný módny priemysel.

Pozrite si video z tohtoročného Fashion Revolution Weeku, ktoré vzniklo pre projekt Fashion Open Studio v spolupráci so značkami Rabada a Dendis.

 

Pozrite si video z minuloročného Fashion Revolution weeku, kde sme pri príležisti 5. roku od pádu Rana Plaza v Bangladéši nainštalovali textilný odpad vyhodený na Slovensku každých 10 minút. Inštalácia bola umiestnená na Námestí SNP v Bratislave. K jej realizácií nám pomohol recyklačný závod SK-Tex Senica.

 

Fashion Revolution Slovakia krátky film z produkcie WeMakeThem

Chcete sa pripojiť k Fashion Revolution? Ako jednotlivec, škola, organizácia, výrobca či značka?https://www.fashionrevolution.org/wp-admin/edit.php?post_type=boardmember

Rýchly sprievodca, ako sa zapojiť:

Sledujte naše aktivity na Slovensku na Facebooku a Instagrame a zdieľajte spoločne s nami myšlienku zodpovedného módneho priemyslu počas celého roka.

Ak sa chceš stať módnym revolucionárom, klikni TU (anglicky)

Ak ste výrobca, farmár alebo odevný závod, kliknite TU (anglicky)

Ak ste značka, predajca či distribútor, kliknite TU (anglicky)

Ak ste učiteľ/učiteľka a chcete získať zadarmo vzdelávacie podklady pre vašich žiakov/študentov, alebo ak si študent a chceš sa stať ambasádorom Fashion Revolution na tvojej škole/univerzite, kliknite TU (anglicky)

Na rok 2019 je dostupný nový kvíz, kde si môžete otestovať vaše vedomosti o súčasnom módnom priemysle. Kvíz nájdete TU (anglicky) a odpovede nájdete TU (anglicky)

Informácie o FRW 2019 – TS_Fashion_Revolution_Week_oslovil_uz_275_milionov_ludi_na_celom_svete_1004

Alebo nám napíšte na slovakia@fashionrevolution.org

 Prečo potrebujeme FASHION REVOLUTION?

Módny priemysel je jedným z piatich najšpinavších priemyslov na svete. Naše oblečenie, ktoré je vyrábané rýchlo a lacno, je z dlhodobého hľadiska neudržateľné, či už sa to týka zneužívania lacnej pracovnej sily v zemiach tretieho sveta, prečerpávania prírodných zdrojov alebo narastajúce množstvo textilného odpadu.

  • Odhaduje sa, že v priebehu jedného roka sa vyvezie z tovární až 80 biliónov kusov oblečenia do celého sveta.
  • Na výrobu jedného trička sa spotrebuje 2720 litrov vody, čo sa dá prirovnať k množstvu vody vypitej počas doby 3 rokov.
  • Približne 757 litrov vody je spotrebovaných na výrobu jedného kusu riflí, čo sa rovná 285 sprchám.
  • Až 95% vyhodeného oblečenia sa môže zrecyklovať alebo upcyklovať.
  • Spotreba oblečenia vyprodukuje 1.5 ton oxidu uhličitého na domácnosť ročne, čo sa rovná množstvu aké vyprodukuje 6000 áut v premávke.
  • Odhaduje sa, že až 170 miliónov detí vykonáva detskú prácu, pričom vysoké množstvo z nich pracuje práve v rámci módneho zásobovacieho reťazca

 

 

Ako sa zapojiť do kampane FASHION REVOLUTION a ukázať, že aj malým gestom sa dajú dosiahnuť veľké zmeny?

Každý rok si pripomíname počas FASHION REVOLUTION WEEKU pád bangladéšskej továrne Rana Plaza. Ľudia z celého sveta sa pýtajú, kto vyrobil ich oblečenie. Prostredníctvom sociálnych sietí a s hashtagom #whomademyclothes vyzývajú odevné značky k transparentnosti a trvajú na odpovedi. Zapojte sa aj vy do revolúcie:

  1. Vyfoťte sa v oblečení naruby tak, aby bol štítok s menom značky alebo výrobcu viditeľný vpredu.
  2. Nahrajte svoju fotku na sociálne siete.
  3. Označte svoju fotku @značka#whomademyclothes#slovakia a opýtajte sa tak značiek, kto vyrobil vaše oblečenie. napr. Hey @Zara I want to know #whomademyclothes #slovakia

Odevné firmy, ktoré sa nezdráhajú informovať o podmienkach výroby svojho oblečenia oproti tomu zdieľajú fotky zo svojej produkcie s hashtagom #imadeyourclothes a ukazujú tak svojim zákazníkom, kto ich oblečenie vyrába.

Fashion Revolution na Slovensku

Projekt RecyCOOL! Zašime nedostatky

Fashion Revolution Slovensko je partnerom projektu RecyCOOL! Zašime nedostatky, ktorý je Erasmus+ program vytvárajúci edukačnú online platformu zaoberajúcu sa súčasným módnym priemyslom a jeho dopadmi na životné prostredie a sociálnu sféru. Výstupmi sú metodológie a kurikulá na vzdelávanie v tejto téme, ktoré sa tvoria odborným tímom na Slovensku, v Čechách a Veľkej Británii. Informačným garantorom projektu je samotná Orsola de Castro, zakladateľka Fashion Revolution, svetová kapacita na upcykláciu.

 

 

 

Projekt Young & Eco

 

Sme partnermi aj študentského projektu Y&E, ktorý zároveň slúži ako testovacia platforma pre projekt RecyCOOL!. Je to projekt organizovaný šikovnými študentkami Henrietou Zuzelovou a Michaleou Suchou pod záštitou Fashion Revolution Slovensko.

Cieľom tohto projektu je vzdelávať mladých ľudí o udržateľnej móde, skúsení lektori im vysvetlujú problémy módneho priemyslu a riešenia, ktoré prináša udržateľná móda.

Taktiež ich učia praktickým zručnostiam v oblasti šitia, vďaka ktorým nadobudnú zručnosti, ktoré majú možnosť následne zúžitkovať pri vytváraní vlastného upcyklovaného modelu.

Vyvrcholením tohto projektu je  módna prehliadka, na ktorej sú tieto modely prezentované a následne ocenené cenou poroty a verejnosti.

Projekt kA3

Koordinujeme aj projekt KA3. Čomu sa v tomto projekte venujeme sa dozviete tu.

 

Dokumentárny film “Zmena je na nás”

Zachytáva problémy módneho priemyslu v prítomnosti a ponúka udržateľnejšie alternatívy. Natočený bol v roku 2019 pod produkciou vzdelávacieho projektu Young & Eco.

 

Projekt Mobility

 

 Takisto sa venujeme projektu Erasmus + Kľúčova akcia 1: Vzdelávacia mobilita jednotlivcov , ktorý nám umožnil sa do väčšej hĺbky vzdelávať v rôznych oblastiach, ktoré budeme následne rozvíjať práve vo Fashion Revolution, aby sme sa ako organizácia/hnutie stále viac rozvíjali a rástli.

https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/programme-guide/part-b/three-key-actions/key-action-1_sk

Fashion Revolution Slovakia PIC number 901101968

Erasmus 1

Erasmus 2

 

 

 

Ďakujeme.


@fash_revslovakia

Fashion Revolution Czech Republic and Slovakia

 

Chceli by ste sa podielať na osvete vrámci Slovenska? Pridajte sa k nášmu tímu!

Pošlite nám email na slovakia@fashionrevolution.org

 

 

 

MEET THE TEAM

Country Coordinator

Martina Marekova Kuipers

Martina Marekova Kuipers

View bio

Country Team

Miroslava Hriadelova

Miroslava Hriadelova

View bio
Petra Janderlova

Petra Janderlova

View bio
Simona Necasova

Simona Necasova

View bio

SUPPORT FASHION REVOLUTION SLOVAKIA

You can now donate directly to the Fashion Revolution Slovakia team!

Your donation will help the Fashion Revolution Your support for Fashion Revolution Slovakia is hugely appreciated.

If you would like to support Fashion Revolution’s work across the globe, please visit our donate page here.

DONATE TO FASHION REVOLUTION SLOVAKIA

Contact form

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Follow Fashion Revolution Slovakia on social media